اسپان لس

 معرفی اسپان لس و خصوصیت های آن

محصولات NON-WOVEN (منسوجات  بي بافت ) عبارت از منسوجاتي  هستنند كه مستقيماً از الياف جدا از هم بوجود مي آيند. به اين صورت كه الياف به صورت هاي مختلف  در كنار هم قرار گرفته و بوســـايل مختلف از جمله ســـوزن زنـــي (NEEDLING MACHINE )، حــرارتـــي (TERMOBONDING) و يـا بـا اســتفاده از چســـب يـا بـايـنــدر (CHEMICAL BONDING) به يكديگر اتصال يافته و توليد يك سطح كامل بصورت پارچه مينمايد.مهمترين اين روشها را مي توان به شرح ذيل نام برد:

1- روش باندينگ سوزني(Needle Punching)،برخي از موكت ها به اين روش توليد مي گردند.

2- روش فوم باندينگ (Foam & Chemical Bonding)، لائي هاي داخل لباس معمولا به اين روش توليد ميگردند.

3- روش ترموباندينگ (Thermo Bonding)، لائي هاي بيروني پوشك ها را معمولا به اين روش توليد ميگردند.

4- روش Spun melt Bonding ، انواع اسپان باند به اين روش توليد ميگردد.

5- روش هيدرو باندينگ(Hydro Bonding)، انواع اسپان لس به اين روش توليد مي شود.

6- روش باندينگ توسط هواي گرم(Air Through Bonding) ، لايه هاي اكوزيشن به اين روش توليد ميگردد.

7- روش باندينگ توسط امواج صوتي اولترا سونيك

در حال حاضر روش جديدي جهت ايجاد اتصال الياف به يكديگر بنام Hydro entangling ابداع شده است كه از نازلهاي آب با فشار بالا براي اين عمل استفاده مي شود.

در اين روش لايه اي كه از ماشين لايه سازي (مثلاً كارد) خارج ميشود توسط دستگاهي كه داراي تعداد زيادي نازل آب با ظرافت 1/0 ميليمتر با فشار (30 تا600 بار )تحت عمل قرار ميگيرد .فشار جت هاي آب روي لايه باعث ميشود كه الياف با يكديگر در گير شده و اتصال انجام گيرد.

مصارف عمده SPUN LACE عبارت است از دستمال های مرطوب  ، مصارف پزشكي، مصارف بهداشتي و صنعتي بعنوان لائي جهت توليد البسه ، كفش و جير مصنوعي.

بهترين امتيازات SPUNLACE نسبت به سيستمهاي قبلي به شرح زير مي باشد:

1-    توانائي جذب رطوبت بالا : عليرغم ضخامت كم اين محصول توانائي جذب رطوبت در حد بالائي را دارا مي باشد ، بصورتيكه تا چندين برابر وزن خودش ميتواند مايعات را جذب نمايد.

2-    نرمي و انعطاف :اين محصول در مقايسه با توليدات مشابه بسيار نرمتر و انعطاف پذير تر ميباشد. اين موضوع بخصوص جهت استفاده در مصارف پزشكي و بهداشتي بسيار حائز اهميت مي باشد.

3-    عدم استفاده از مواد خارجي:با توجه به اينكه جهت اتصال بين الياف از هيچگونه مواد اضافه استفاده نمي شود لذا به سادگي ميتوان اين محصول را در مصارف پزشكي و حتي بعنوان پارچه هائي كه در زمان جراحي جهت جذب رطوبت بكار مي رود مصرف نمود.

4-    مقاومت كششي بالا: اين محصول داراي مقاومت كششي زياد در هر دو جهت مي باشد. اين خصوصيت باعث مي شود در توليد انواع البسه از اين محصول به عنوان لائي استفاده گردد.

5-    امكان استفاده از انواع الياف:جهت توليد اين محصول مي توان از انواع الياف مصنوعي و حتي پنبه خالص استفاده نمود كه بخصوص در مورد پنبه خالص مصارف آن به عنوان لباس جراحي و PAD هاي مورد استفاده در جراحي با اهميت مي باشد.

6-     امكان استفاده از ضايعات :جهت توليد اين محصول مي توان دو لايه با مشخصات متفاوت با به هم متصل نمودن در بسياري از شرايط يكي از لايه ها كه حدود 50% از كل توليد را تشكيل مي دهد از ضايعات مي باشد.

7-    طيف وسيع توليدات:با اين روش مي توان محصولاتي از 30 گرم بر متر تا250 گرم بر متر مربع توليد نمود.

10- امكان افزودن لايه هاي اضافي : با توجه به مصرف مورد نظر ، ميتوان لايه اضافي را قبل از ماشين جت تغذيه نمود و آنرا تحت عمل بانديگ قرار داد. به عنوان مثال توري هاي تقويت كننده پلي استر را مي توان نام برد كه به عنوان يك لايه اضافي قابل باندينگ مي باشد.

در جدول زيرامتيازات SPUNLACE  نسبت به انواع روشهاي قبلي مشخص شده است:

روش ها عیوب امتیازات اسپانلس

اتصالات شيميائي CHEMICAL BONDING

استفاده از بايندر براي توليدات بهداشتي مورد قبول نيست.

نیاز به بایندر ندارد

اتصالات حرارتي TERMO BONDING 

نياز به هزينه زياد جهت ذوب كردن الياف

مخلوط با الياف طبيعي امكان ندارد.

نياز به مخلوط الياف ذوب شونده ندارد

الياف 100% طبيعي نيز قابل استفاده است

اتصالات مكانيكي NEEDLE PUNCHING

سرعت پائين توليد

توليد لايه هاي با وزن پائين مقدور نيست

كشش زياد در طول فرآيند

سطح زبر و نا يكنواخت است

ايجاد فرو رفتگي در محل سوزن زني

سرعت تا m/min300

انواع توليد از 30 تا250 گرم بر متر مربع

حداقل جمع شدگي و با حداقل كشش

سطح بسيار نرم و منعطف

سطح صاف

الياف مصرفي

بيشترين ميزان مصرف الياف در توليد اسپان لس مربوط به الياف پنبه ، ویسکوز و پلی استر   مي باشد. بصورتيكه عموماً‌الياف پلي پروپيلن،پلي استرو ويسكوز و ساير الياف مصنوعي را شامل مي شوند.اين الياف مي توانند بصورت خالص و يا تركيبي بكار روند. در سالهاي اخير به الياف طبيعي نيز به علت داشتن خصوصيات ويژه آنها،توجه شده است.مهمترين آنها الياف پنبه مي باشد كه به صورت خام و يا سفيدگري شده مورد استفاده قرار مي گيرد. از خصوصيات اين الياف مي توان به نرمي دوام و سازگاري با محيط زيست را نام برد. با وجود ويژگيهاي اسپان لس توليد شده از الياف پنبه(كه مي تواند در محصولات بهداشتي كاربرد هاي فراواني داشته باشد) مصرف آن به علت قيمت بالاي آن نسبت به الياف مصنوعي و مشكلات تكنولوژيكي توليد آن، محدود شده است. با استفاده از الياف پنبه بازيافتي و سفيد گري آنها مشكل اختلاف قيمت حل شده است و بررسي ها نشان مي دهد كه الياف كوتاه پنبه سفيدگري شده به خوبي در اسپان لس قرار گرفته و مقاومت خوبي در اسپان لس ايجاد نمايد.